Aktualności
30.09.2011
Odpowiedzi CPI MSWiA na pytania zadane przez uczestników podczas Konwentu
27.09.2011
Pełna relacja zdjęciowa do pobrania tutaj
20.09.2011
Zwycięzcą GMINY NA FALI 2011 został UMiG Gryfino! Gratulujemy!
12.09.2011
Ostatni dzień by zgłosić się do konkursu GMINA NA FALI!
08.09.2011
Promocja 10% przedłużona do piątku 9.09!
05.09.2011
05.09.2011
31.08.2011
Konkurs GMINA NA FALI 2011 oficjalnie rozpoczęty!
24.08.2011
Rozpoczynamy rejestrację na konwent!
Podczas jubileuszowej, piątej już edycji Konwentu, który odbył się w Międzywodziu 15-16 września 2011 r., przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego rozmawiali o dobrych praktykach i trendach w zarządzaniu infrastrukturą ICT, skupiając się przede wszystkim na wirtualizacji, cloud computing oraz właśnie open source.
Spotkanie z informatykami rozpoczęło przemówienie Francisco García Morán - Dyrektora Generalnego DG ds. Informatyki Komisji Europejskiej, który mówił o miejscu open source w administracji. García Morán przedstawił swoją koncepcję open source, rozumianej szerzej – nie tylko w kontekście oprogramowania, ale również współoperatywności i wspólnych działań. Dyrektor DIGIT przekonywał, że należy dzielić się nie tylko oprogramowaniem, ale również pomysłami i zastosowanymi rozwiązaniami. Kraje europejskie w dziedzinie informatyzacji mają często podobne problemy, dlatego też potrzebna jest wymiana doświadczeń. Dobrym przykładem takiego działania jest nowelizacja polskiej ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z 2010 r., która korzysta z definicji podobnej ustawy hiszpańskiej z 2007 roku – argumentował García Morán. Przedstawiciel Komisji Europejskiej zachęcał wszystkich uczestników do przyłączenia się do społeczności praktyków i dzielenia się swoim doświadczeniem, wykorzystując np. europejskie serwisy takie jak: OSOR.eu, SEMIC.eu i ePRACTICE.eu.
Dwie kolejne prezentacje poprowadzili goście specjalni Konwentu - przedstawiciele z Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Maciej Koziara - zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Infrastruktury UKE przedstawił możliwości wsparcia rozwoju sieci szerokopasmowych w zachodniopomorskich gminach i niedalekie plany urzędu, a Emil Walczyk z CPI powiedział o etapie rozwoju elektronicznej platformy usług administracji publicznej, katalogu podstawowych usług dostępnych na ePUAPie oraz korzyściach finansowych związanych z korzystaniem z zaufanego profilu. Druga prezentacja, zgodnie z przewidywaniami wywołała szereg pytań, gdyż wprowadzony w czerwcu przez ministerstwo zaufany profil nadal budzi niejasności. Pytano między innymi o koszt uruchomienia w urzędzie ePUAPu, bezpieczeństwo danych oraz dostęp do informacji publicznej.
Następny panel został poświęcony zagadnieniom związanym z cloud computing i open source. O wspomnianych trendach od strony technicznej powiedzieli przedstawiciele firmy IBM i jej partnerzy, wyjaśniając uczestnikom czym dokładnie jest chmura oraz jak do przetwarzania w chmurze ma się bezpieczeństwo, a drugiego dnia kontynuowali tę tematykę podczas warsztatów.
Natomiast o open source od strony praktycznej powiedział Dariusz Przybylski z Urzędu Gminy i Miasta Goleniów, który zaprezentował autorskie wdrożenie polityki bezpieczeństwa opartej na open source, wprowadzone przez niego w urzędzie oraz goleniowskiej szkole, a także Rafał Malujda - doradca Szczecińskiej Grupy Użytkowników Linuksa/ Uniksa, przedstawiający prawne aspekty wykorzystania open source i cloud computing w administracji.
Drugiego dnia Konwentu odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy dyskutowali o ważkich dla nich problemach związanych z informatyzacją urzędów, takich jak: elektroniczny obieg dokumentów, archiwizacja danych czy wdrożenie Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU). Nie zabrakło również pytań dotyczących centralizacji BIPu oraz Centralnego repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).
Po raz trzeci w ramach zachodniopomorskiego spotkania rozstrzygnięto też konkurs GMINA NA FALI. W tym roku oceniano powszechny dostęp do internetu, a zwycięzcą został Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze działania zostały docenione, tym bardziej że są one wynikiem wieloletniej pracy – mówił Ryszard Stempiński z wydziału informatyki urzędu, odbierając nagrodę – roczną licencję systemu dla straży miejskich i gminnych DART On-line – od sponsora konkursu firmy Sprint.
Organizowane przez Szczeciński Park Naukowo- Technologiczny (SPNT) Konwenty Informatyków Samorządowych to coroczne spotkania sprzyjające integracji środowiska oraz wymianie informacji i najlepszych praktyk, w celu ulepszania funkcjonowania administracji publicznej. Konwent jest jednym z działań SPNT, dzięki którym wspiera on lokalną innowacyjną przedsiębiorczość oraz działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Odpowiedzi CPI MSWiA na pytania zadane przez uczestników podczas Konwentu