Mimo zimowej, niesprzyjającej aury, w dniach 9-10 grudnia 2010 r. w Dźwirzynie k. Kołobrzegu spotkało się ponad siedemdziesięciu informatyków, sekretarzy i burmistrzów zachodniopomorskiej administracji publicznej na IV Zachodniopomorskim Konwencie Informatyków, który tym razem odbył się pod hasłem: „Informacja publiczna i infrastruktura ICT w lokalnych i regionalnych JST".
W dwudniowych spotkaniu zorganizowanym przez Szczeciński Park Naukowo-Technologicznym uczestniczyli przedstawiciele administracji samorządowej z 16 urzędów gmin, 19 urzędów miast oraz 9 starostw powiatowych z całego regionu. Dodatkowo na Konwent przybyli osoby z instytucji takich jak: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Lubuskiego, Sąd Okręgowy w Koszalinie, Sąd Apelacyjny w Szczecinie, Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie, Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Szczecinie, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz przedstawiciele kilku przedsiębiorstw. Agenda konwentu zawierała liczne prezentacje, warsztaty dla informatyków. Był także czas na panele dyskusyjne i rozmowy w kuluarach. Przegląd regionalnych projektów ICT realizowanych w ostatnim roku w regionie pokazał dużą aktywność zachodniopomorskich JST na tym polu.
Gościem specjalnym była Pani Izabela Adamska z Centrum Projektów Informatycznych z MSWiA. Jej prezentacja dotycząca wymagań stawianych przez ministerstwo Biuletynom Informacji Publicznej, a także Zaufanego Profilu na platformie ePUAP wywoła wśród uczestników burzliwą dyskusję i sprowokowała wiele pytań. Okazuje się, że niewiele BIPów spełnia wymogi formalne i techniczne stawiane przez ustawę i rozporządzenie o BIP. Zdaniem przedstawicielki MSWiA, JST nie umieszcza wielu informacji publicznych w biuletynach, a treści do niech są w niewłaściwy sposób przygotowywane i dostarczane. Informatycy JST mówili natomiast o braku wskazówek nt. standardów i centralnej instrukcji o tym, jak konstruować BIP. Po raz kolejny wskazywali też na wiele problemów związanych z korzystaniem z platformy ePUAP oraz Zaufanego Profilu. Informatycy podkreślali też, że to nie ich należy przekonywać do wprowadzania rozwiązań e-administracji, a władze JST, które niestety wciąż niechętnie decydują się np. na całkowitą rezygnację z papierowego obiegu dokumentów. Jak w swojej prezentacji podkreślał prezes SPNT, Grzegorz Fiuk, wprowadzana nowa instrukcja kancelaryjna wniesie wiele rozwiązań standaryzujących pracę urzędów.
Duże zainteresowanie wzbudziła także prezentacja Zachodniopomorskiego Portalu Edukacyjnego - wspólnej inicjatywy Urzędów Miast Szczecina i Koszalina oraz możliwości budowy i rozbudowy regionalnych sieci szerokopasmowych z wykorzystaniem unijnych środków.
Sponsor główny Konwentu - IT Serwis wraz ze swoimi partnerami oraz firmą Embedos przygotował dla informatyków szereg warsztatów dotyczących bezpieczeństwa sprzętowego. Najbardziej interesujące dla uczestników okazały się warsztaty dotyczące zarządzanie urządzeniami klasy UTM oraz systemów serwerowych typu blade. Możliwość samodzielnej konfiguracji sprzętu czy przetestowania funkcji urządzeń to ciekawe doświadczenia, na co dzień niedostępne dla specjalistów ds. informatyki w JST.
W czasie przerw uczestnicy mogli obejrzeć nowinki technologiczne i rozwiązania sprzętowe w zorganizowanym specjalnie dla nich showroomie. Tu powodzeniem cieszyły m.in. tablica multimedialna oraz zestaw konferencyjny.
Po raz drugi został rozstrzygnięty również konkurs GMINA NA FALI 2010, w którym tym razem oceniana była przejrzystość gminnych stron BIP. Jury konkursu, w skład którego weszła również pani Izabela Adamska za najbardziej przejrzystą i zgodną z minimalnymi standardami wprowadzonymi przez MSWiA uznało BIP Urzędu Miejskiego w Czaplinku. Wyróżniono również Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Karlinie. Zwycięzca poza statuetką otrzymał laptopa ufundowanego przez sponsora konkursu, firmę HP.